Gada ģeovieta – Vidzemes jūrmalas stāvkrasti
Par Latvijas 2019.gada Ģeovietu ir izsludināti Vidzemes jūrmalas stāvkrasti! Tie atrodas Vidzemes akmeņainajā jūrmalā, īpaši skaistajā piekrastes posmā no Tūjas līdz Vitrupei, Liepupes un Salacgrīvas novados.
Veczemju klintis ar īpatnējo bērzu (2017.g.). © Andris Grīnbergs, LPC.
Klintis pie jūras – vienīgā vieta Latvijā
Plašāk ceļotāju aprindās šie atsegumi pazīstami ar dažādiem nosaukumiem, kuri attiecas uz kādu no stāvkrasta posmiem – Tūjas atsegumi, Ķurmraga atsegumi, Ežurgas klintis, Jaunzemju un Veczemju klintis. Atsegumu vidusposmā – Ežurgas klintīs atrodas arī vienīgais Rīgas līča krastā esošais ūdenskritums – Ežurgas ūdenskritums. Kopējais stāvkrastu garums ar smilšakmens atsegumu posmiem ir aptuveni 15 kilometri. Lielu daļu stāvkrastu kopgaruma aptver dabas liegums “Vidzemes akmeņainā jūrmala”. Visi stāvkrasta posmi ir viegli pieejami un apskatāmi.
Ķurmarags un bāka 2007.gada februārī. © Andris Grīnbergs, LPC.
Cik alas ir stāvkrastā?
Smilšakmens ieži, kas veidojušies ārkārtīgi tālā senatnē – devona perioda vidū – pirms aptuveni 390 miljoniem gadu, ietilpst Burtnieku svītā un teritorija ir nozīmīga iežu un fosīliju pētījumiem. Stāvkrasts ir nepārtraukti mainīgs un krāšņs visos gadalaikos. Tas tiek pamatīgi izskalots rudens vētrās un ir interesants no krasta monitoringa viedokļa. Vecākās fotogrāfijās saskatāmas daudzas alas Tūjas un Ķurmraga klintīs. Pie Ķurmraga redzēti arī smilšakmens stabi kā lieli pīlāri. Taču šobrīd nekā tāda tur nav, jo viss jūras stāvkrasts ir ļoti mainīgs. Vislielākais alu skaits stāvkrastos konstatēts pēc 2005.gada janvāra stiprās vētras. Laika gaitā daudzas no toreiz izskalotajām alām ir sabrukušas un aizbrukušas. Šobrīd lielākās alas apskatāmas Jaunzemju un Veczemju klintīs, mazākas arī pie Tūjas un Ežurgas. Precīzu alu skaitu stāvkrastā var noskaidrot gluži vai katru gadu, un nākamgad, pēc rudens, ziemas un pavasara, atkal daudz kas būs mainījies.
Kritene – sabrukusi alas vieta pie Ķurmraga 2004.gada vasarā. © Andris Grīnbergs, LPC.
Tradīcijai ir spēks!
Ģeovietas nomināciju izsludina Ziemeļvidzemes Ģeoparks, atbalsta Latvijas Petroglifu centrs, Spectūrisms, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Ģeoloģijas nodaļas un Ģeoloģijas muzejs, Dabas aizsardzības pārvalde un novadu pašvaldības. Maijā tradicionāli ģeovietā notiks izglītojošs pasākums – pārgājiens ar speciālistu ģeologu piedalīšanos, un par pasākuma laiku tiks paziņots atsevišķi. Šogad noteikti apceļo Vidzemes jūrmalu!
Ežurgas klintis ar nelielām alām (2013.g.). © Andris Grīnbergs, LPC.
Teksts: Andris Grīnbergs, 2019.
|