Šoruden izpētīti Vārtājas bedrīšakmeņi
M.hist. Andris Grīnbergs
2019.gada rudenī aktīvais senvēstures entuziasts Uģis Ostelis, kas iepriekšējo gadu laikā jau bija atklājis vairākus bedrīšakmeņus Grobiņas apkārtnē, atklāja vēl vairākus līdz tam nezināmus bedrīšakmeņus Grobiņas novada Gaviezes pagastā, Vārtājas ielejas tuvumā netālu no iespaidīgā Vārtājas pilskalna.
Vārtājas 1.bedrīšakmens Gaviezes pagastā.
Minētais Vārtājas pilskalna apvidus jau iepriekš ir piesaistījis vēsturnieku un citu pētnieku uzmanību kā potenciāla bedrīšakmeņu atrašanas vieta. 2008.gada vasarā apvidus pat ir apsekots ar mērķi pameklēt bedrīšakmeņus, tomēr toreiz bez panākumiem šajā jomā. Vēlākos gados turpinoties pārsteidzošajiem atklājumiem Ālandes ielejā, kas ir salīdzinoši netālu, arī Vārtājas ieleja tikusi apspriesta kā potenciāli ļoti perspektīva pētījumu vieta.
2020.gada pētījumu sezonā Vārtājas bedrīšakmeņi tika apsekoti, atzīti par īstiem seniem kulta akmeņiem un izpētīti. Kopumā Vārtājas pilskalna apkārtnē atrodas trīs pārliecinoši bedrīšakmeņi, kas aizsargājami kā senvietas. Pētījumus atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Kādi ir Vārtājas bedrīšakmeņi?
Visi trīs šie bedrīšakmeņi atrodas divās atsevišķās vietās pie dažādām mājām. Tā kā tie visdrīzāk savulaik ir bijuši kā vienas kopienas senvieta, nolemts tos pagaidām saukt kopējā nosaukumā par Vārtājas bedrīšakmeņiem.
Vārtājas 1.bedrīšakmens atrodas pie Jaunzemju mājām, un tas ir tuvējam zemesceļam tuvākais no diviem senajiem kulta akmeņiem, kas atrodas pie minētajām mājām. Kulta akmens atrodas savā sākotnējā vietā, pļavā, 23 m no vietējas nozīmes ceļa. Tas ir izmēros neliels, un pat braucot vai ejot garām pa tuvējo ceļu, ir labi jāieskatās, lai to pamanītu. Akmens izmēri: 1,45 x 1,40 x 0,40 m, apkārtmērs – 4,45 m, virszemes tilpums pavisam mazs – 0,4 kubikmetri. Kopumā akmens virsmā ir ieveidotas 7 bed
...
Lasīt tālāk »